Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gminno-Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej - Bolków

Kurs opiekuna osób starszych grudzień 2020

Opiekun osób starszych i chorych to szkolenie, do którego w miesiącu grudniu 2020 przystąpiły trzy panie będące uczestniczkami projektu Aktywna integracja krokiem w przyszłość. Uczestniczki wiedzą o tym, iż w obecnej rzeczywistości na rynku pracy istnieje zapotrzebowanie na osoby posiadające umiejętności w zakresie opieki nad osobami starszymi i chorymi, wiele zaś firm oferuje prace sezonowe na terenie Niemiec w takim właśnie charakterze. Zatem spośród uczestników projektu siedem pań zdecydowało się na uzyskanie przeszkolenia w tym zakresie.

W tym roku, ze względu na sytuację pandemiczną, zajęcia praktyczne zostaną zorganizowane w sali szkoleniowej GMOPS w Bolkowie z użyciem fantomów. Praktyka podobna jest nieocenioną kopalnią wiedzy i doświadczenia dla uczestniczek. Panie, pod kierunkiem wykwalifikowanych trenerek poznają zasady postępowania związane z opieką nad osobą starszą, chorą. Osoby starsze stanowiące znaczną część społeczeństwa, potrzebują niekiedy wsparcia i pomocy przy realizacji codziennych spraw, natomiast najbliżsi nie zawsze mogą tej pomocy udzielić. Wówczas osoba wykwalifikowana, posiadająca umiejętności związane z opieką nad osobą potrzebującą, wydaje się być niezbędna. Ktoś, kto zadba o podanie leków, poda posiłek a czasem spędzi z osoba starszą choćby trochę czasu, może być tak dla podopiecznej jak i rodziny niezastąpioną pomocą. Kiedy natomiast pomocy wymaga osoba chora, wówczas umiejętności udzielenia pierwszej pomocy, podanie zastrzyków czy dokonanie pomiaru ciśnienia i podjęcie właściwych decyzji w sytuacji kryzysowej, również może być czynnikiem ratującym zdrowie lub życie. Dlatego nabycie podobnych umiejętności, dla uczestniczek projektu jest ważne i oceniają je jako niezbędne z wielu przyczyn. Każdy z nas ma w rodzinie kogoś, kto wymaga lub może wymagać kiedyś pomocy. Obecny rynek pracy gminy Boków nie jest niekiedy atrakcyjny dla osób stanowiących uczestników projektu, natomiast możliwość podjęcia nawet częściowej opieki nad kimś, może być alternatywnym źródłem choćby niewielkiego dochodu.

Po ukończeniu kursu, uczestniczki otrzymają certyfikaty potwierdzające nabyte przez nie umiejętności i predysponujące je do pracy w zawodzie opiekuna osoby starszej i chorej.

 

Kurs opiekuna osób starszych

Utworzono dnia 22.06.2021, 11:47

Kalendarium

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Imieniny

Asystent Osobisty Osoby Niepełnosprawnej

Gmina Bolków  
realizuje resortowy Program Ministra Rodziny i Polityki Społecznej
„Asystent Osobisty Osoby Niepełnosprawnej – edycja 2023”
FINANSOWANY ZE ŚRODKÓW FUNDUSZU SOLIDARNOŚCIOWEGO
Głównym celem programu jest zapewnienie dostępności do usług asystencji osobistej poprzez wsparcie w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym osób niepełnosprawnych.   
DOFINANSOWANIE – 238 680,00 zł 
CAŁKOWITA WARTOŚĆ - 238 680,00 zł

 

Opieka wytchnieniowa

Gmina Bolków  
realizuje resortowy Program Ministra Rodziny i Polityki Społecznej
„Opieka wytchnieniowa– edycja 2023”
FINANSOWANY ZE ŚRODKÓW FUNDUSZU SOLIDARNOŚCIOWEGO
Głównym celem programu jest wsparcie członków rodzin/opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad dziećmi i osobami legitymującymi się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. 
DOFINANSOWANIE – 29 376,00 zł 
CAŁKOWITA WARTOŚĆ – 29 376,00 zł