Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gminno-Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej - Bolków

Kurs opiekun osób starszych - sierpień 2021

Opiekun osób starszych i chorych to szkolenie, do którego w miesiącu sierpniu 2021 zdecydowały się przystąpić trzy osoby /2 panie oraz 1 pan/ będące uczestniczkami projektu Aktywna integracja krokiem w przyszłość. Uczestniczki wiedzą o tym, iż w obecnej rzeczywistości na rynku pracy istnieje zapotrzebowanie na osoby posiadające umiejętności w zakresie opieki nad osobami starszymi i chorymi, wiele zaś firm oferuje prace sezonowe na terenie Niemiec w takim właśnie charakterze. Zatem spośród uczestników projektu siedem pań zdecydowało się na uzyskanie przeszkolenia w tym zakresie.

W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, ze względu na sytuację pandemiczną, zajęcia praktyczne zostaną zorganizowane w sali szkoleniowej GMOPS w Bolkowie z użyciem fantomów. Praktyka podobna jest nieocenioną kopalnią wiedzy i doświadczenia dla uczestniczek. Uczestnicy, pod kierunkiem wykwalifikowanych trenerek poznają zasady postępowania związane z opieką nad osobą starszą, chorą. Osoby starsze stanowiące znaczną część społeczeństwa, potrzebują niekiedy wsparcia i pomocy przy realizacji codziennych spraw, natomiast najbliżsi nie zawsze mogą tej pomocy udzielić. Wówczas osoba wykwalifikowana, posiadająca umiejętności związane z opieką nad osobą potrzebującą, wydaje się być niezbędna. Ktoś, kto zadba o podanie leków, poda posiłek a czasem spędzi z osoba starszą choćby trochę czasu, może być tak dla podopiecznej jak i rodziny niezastąpioną pomocą. Kiedy natomiast pomocy wymaga osoba chora, wówczas umiejętności udzielenia pierwszej pomocy, podanie zastrzyków czy dokonanie pomiaru ciśnienia i podjęcie właściwych decyzji w sytuacji kryzysowej, również może być czynnikiem ratującym zdrowie lub życie. Dlatego nabycie podobnych umiejętności, dla uczestników projektu jest ważne i oceniają je jako niezbędne z wielu przyczyn. Każdy z nas ma w rodzinie kogoś, kto wymaga lub może wymagać kiedyś pomocy. Obecny rynek pracy gminy Boków nie zawsze jest atrakcyjny dla osób poszukujących zatrudnienia, natomiast możliwość podjęcia nawet częściowej opieki nad kimś, może być alternatywnym źródłem choćby niewielkiego dochodu.

Po ukończeniu kursu, uczestnicy otrzymają certyfikaty potwierdzające nabyte przez nie umiejętności i predysponujące je do pracy w zawodzie opiekuna osoby starszej i chorej.

 

 

Kurs opiekun osób starszych VIII 2021

Utworzono dnia 14.09.2021, 10:01

Kalendarium

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Imieniny

AKTYWNA INTEGRACJA KROKIEM W PRZYSZŁOŚĆ