Rok 2021 to kolejny rok realizacji projektu Aktywna integracja krokiem w przyszłość. Projekt podobnie jak w roku ubiegłym, realizowany musi być w reżimie sanitarnym z uwagi na panującą wciąż pandemię, jednak przy zastosowaniu wszelkich wymaganych prawem środków oraz takim rozplanowaniu zadań aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo uczestnikom, zajęcia z psychologiem rozpoczęły się w zaplanowanym terminie. Warsztaty motywacji i komunikacji oraz trening rozwoju osobistego są to te zajęcia, które za każdym razem rozpoczynają cykl wszystkich szkoleń i kursów w jakich udział brać będą uczestnicy projektu. Nowa, 20-toosobowa grupa uczestników podzielona została na cztery 5 osobowe zespoły, które z zachowaniem wymaganych odległości oraz w reżimie sanitarnym przystąpiły do zajęć. Każdy z uczestników wziął udział w 60 godzinach zajęć grupowych złożonych z 30 godzin warsztatów motywacji i komunikacji oraz 30 godzin treningu rozwoju osobistego. Każdy uczestnik odbył również spotkania indywidualne z psychologiem zaplanowane na 6 godzin podczas których omawiał z trenerem z trenerem te problemy czy sytuacje, które budziły największy niepokój, a których z różnych przyczyn nie chciał lub nie mógł poruszać w trakcie zajęć grupowych. W trakcie zajęć grupowych uczestnicy zapoznali się z zasadami prawidłowej komunikacji, poznali sposoby budowania relacji z nieznanymi osobami, zgłębili techniki aktywnego słuchania, zaczęli podejmować działania w kierunku zmiany dotychczasowego życia „bez pracy”. Ponadto zapoznali się z technikami redukującymi negatywne emocje oraz uczyli się jak wprowadzać satysfakcjonujące zmiany osobiste, a także jak przezwyciężać problemy życiowe. Pracowali nad właściwym poczuciem własnej wartości, samooceną, radzeniem sobie z krytyką, odbyli trening asertywnych zachowań.
Trening rozwoju osobistego to kontynuacja zajęć z psychologiem, podczas których uczestnicy pracowali nad definiowaniem źródeł stresu oraz sposobami radzenia sobie z nimi, nazywali trudne emocje i poznawali metody radzenia sobie z nimi. Ważnym elementem pracy była praca nad zmianami postaw, zmianami w sposobie myślenia i praca nad przekonaniami na dany temat, ustalenie mocnych stron w dokonywaniu życiowych zmian i praca nad wzrostem odporności psychicznej.
W marę upływu czasu, gdy obostrzenia pandemiczne były sukcesywnie zdejmowane, dzięki pozytywnym postawom uczestników oraz akceptacji trenerek, udało się zrealizować 2 dni zajęć w terenie. Jedna z uczestniczek, czynnie działająca w kole gospodyń wiejskich, postanowiła zaprosić panie psycholożki oraz kolegów i koleżanki z grup szkoleniowych do swojej miejscowości, gdzie przedstawiła im efekty swojej pracy na rzecz lokalnej społeczności.
Po ukończeniu szkoleń uczestnikom wręczone zostaną certyfikaty potwierdzające zdobyte przez nich umiejętności.