Kucharz małej gastronomii

W tegorocznej edycji projektu „Zaprojektuj z nami swoją przyszłość” uczestnicy wyrazili zainteresowanie wzięciem udziału w kursie gastronomicznym. Trzy panie oraz jeden pan zdecydowało się przystąpić do szkolenia, aby zapoznać się ze specyfiką pracy w kuchni specjalizującej się w przygotowywaniu posiłków dla klientów punktów gastronomicznych i restauracji. Małą gastronomia swoim zakresem obejmuje pracę w barach, restauracjach typu fast food, miejscach serwujących szybkie posiłki czy przekąski. Tego typu miejsca posiadają często proste posiłki nie wymagające żmudnego przygotowywania czy serwowania. Oferta punktów małej gastronomii skierowana jest do osób szukających szybkiego posiłku lub przekąski, która zaspokoi głód osoby, która nie ma czasu na przygotowanie posiłku w domu, jak również nie może pozwolić sobie na spokojne delektowanie się posiłkiem w restauracji.

Zatem małą gastronomi skupia się na przygotowywaniu potraw nieskomplikowanych niemniej smacznych i wartościowych, które winny trafić na stół klienta szybko i sprawnie.

Uczestnicy szkolenia dowiedzą się więc jak przygotować szybkie, smakowite dania i zaserwować je śpieszącym się i zabieganym gościom.

Szkolenie odbywa się w Bolkowie, w kuchni dwóch restauracji specjalizujących się w daniach domowych oraz w danich typu fast food. Kursanci nabędą wiedzę z zakresu przygotowywania różnego rodzaju potraw, największy nacisk kładąc na umiejętne przygotowanie i podanie potraw kuchni regionalnej i staropolskiej oraz szybkich przekąsek.

Atrakcyjnym elementem szkolenia będzie z pewnością dla uczestników możliwość sprawdzenia się w pracy restauracji na co dzień przygotowującej posiłki dla większych grup klientów i zapoznanie się z organizacją pracy w takich warunkach. Ponadto uczestnicy będą mieć możliwość degustacji przygotowanych przez siebie potraw oraz sprawdzenia, jak efekty ich pracy odbierane są przez klientów.

Szkolenie zakończone zostanie wręczeniem uczestnikom zaświadczeń potwierdzających nabyte umiejętności, uprawniające do pracy w kuchni czy prowadzenia baru szybkiej obsługi.

Print Friendly, PDF & Email