Zajęcia z terapeutką

We wrześniu 2013r. w Klubie Integracji Społecznej w Bolkowie rozpoczęły się zajęcia z terapeutką. Tematyka objęła zagadnienia związane z problemami uzależnień. Na co dzień jeśli stykamy się z problematyką uzależnień, kojarzymy to zjawisko z alkoholem lub narkotykami. Tymczasem okazuje się, iż problem uzależnień obejmuje swoim zasięgiem znacznie szersze obszary życia. Okazuje się bowiem, że kwestii uzależnień nie można szufladkować i kojarzyć w sposób stereotypowy, gdyż jak się okazuje jest to bardzo skomplikowana i szeroka sfera życia.

Beneficjenci KIS-u biorący udział w warsztatach dowiadywali się w jaki sposób definiować prawidłowo problem uzależnienia, jak go rozpoznawać oraz w jaki sposób przeciwdziałać jego nasileniu. Problem ten dotyka bowiem nie tylko wybranych grup społecznych, które przywykliśmy na co dzień utożsamiać z uzależnieniami, ale także każdego z nas w każdej niemal dziedzinie życia. Jeżeli tylko jakaś czynność, stanowi dla nas źródło lub zjawisko stanowi dla nas zamiennik i stanowi odreagowanie lub furtkę ucieczki od codziennych problemów, może stanowić niebezpieczeństwo i zagrożenie uzależnieniem. Zatem zwykłe zakupy, gry komputerowe, wizyty w solarium, spożywanie pokarmów, sex czy kradzieże stać się mogą czynnikiem uzależniającym. Dlatego bardzo ważne jest aby we własnym otoczeniu umieć dostrzec niepokojące zachowania i sygnały naszych bliskich, znajomych, przyjaciół i odpowiednio wcześnie zareagować.

Uczestników ten temat bardzo zainteresował, ponieważ dotychczas rzeczywiście postrzegali uzależnienia głównie jako alkoholizm czy narkomanię, ignorując na ogół inne płaszczyzny tego problemu. Beneficjenci, mający dzieci w wieku szkolnym szczególnie zwrócili uwagę na problem, gdyż młodzież jest grupą społeczną niezwykle wrażliwą na wszelkiego rodzaju wpływa a przy tym niektóre jednostki, bardziej wrażliwe stanowią podatny grunt dla rozwoju uzależnienia.

Print Friendly, PDF & Email