Kurs florystyki – II grupa projektu

W dniu 10 grudnia 2018r. ośmioro uczestników II edycji projektu Zaprojektuj z nami swoją przyszłość /w tym siedem Pań i jeden mężczyzna/ przystąpili do kursu florystyki. Umiejętność pięknego i fantazyjnego układania bukietów, wiązanek oraz kompozycji kwiatowych na różne okazje w obecnych czasach jest pożądana z uwagi na fakt, iż kwiaty stanowią subtelna ozdobę każdej uroczystości a sam zawód florystyk rozwija się i ewoluuje.

Zatem uczestnicy przystąpili do poznawania gatunków roślin i uczą się je nazywać, poznają zasady właściwego doboru roślin sympatyzujących ze sobą oraz dowiadują się jak unikać zestawień wpływających na siebie wzajemnie w sposób destrukcyjny. Następnie pod kierunkiem wykwalifikowanej florystyki poznają sposoby zagospodarowywania wszystkich elementów kwiatowych, doboru właściwych dodatków wydobywających na światło dzienne prawdziwą urodę kwiatów zarówno żywych jak i suszonych czy sztucznych. Ponadto dowiadują się jak ozdabiać kompozycje kwiatowe niestandardowymi dodatkami takimi jak orzechy, pióra ptaków, wstążki czy szyszki lub koraliki. Uczestnicy dowiadują się również, że bukiet nie musi być schematycznie przewidywalny i wspaniałą kompozycję stworzyć można z pozornie nieprzydatnych do tego celu komponentów takich jak cukierki, liście, owoce, siano, wstążki czy papier lub ich wzajemne kombinacje tworzące rzeczywiście zaskakujący efekt. Na kolejnych zajęciach, gdy nauczyli się komponować niewielkie bukiety, przystąpili do prac nad tworzeniem wiązanek i wieńców okolicznościowych. Do tego celu również używali oprócz znanych i sprawdzonych metod również nowatorskich rozwiązań, dla których barierę stanowiła wyłącznie wyobraźnia twórców. Powstały więc kompozycje z użyciem owoców wraz z koralikami oraz figurkami zwierząt lub postaci z bajek.

Okazało się, iż ze zwykłej butelki po napoju, słoika, kilku splecionych gałązek czy kółka oplecionego wstążką stworzyć można wspaniałą kompozycję, stroik czy wazon stanowiący ozdobę dla niejednego miejsca.

Pod koniec zajęć beneficjenci otrzymają certyfikaty potwierdzające zdobyte przez nich umiejętności a także mogli zabrać do domu stworzone przez siebie dzieła.

Print Friendly, PDF & Email