Kurs prawa jazdy kategorii B

Kurs prawa jazdy kategorii B jest kursem, którego nikomu nie trzeba przedstawiać. Beneficjentów projektu ?Nowe kwalifikacje zawodowe szansą na pracę? nie trzeba również zachęcać do wzięcia w nim udziału. Gminno-Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Bolkowie od kilku już lat w trakcie realizowanego projektu, na życzenie beneficjentów, organizuje kursy dla osób chcących zdobyć umiejętności prowadzenia samochodu osobowego. Tegoroczni uczestnicy projektu Nowe kwalifikacje zawodowe szansą na pracę również z dużym zainteresowaniem zgłosili swoją gotowość do wzięcia udziału w szkoleniu. W obecnych czasach posiadanie prawa jazdy a tym samym mobilności jest elementem niezbędnym do poszukiwania pracy i kontaktów z pracodawcami. W czerwcu 2014r. 12 uczestników przystąpiło do kursu. Na potrzeby uczestników zatrudnieni zostali instruktorzy ze szkoły nauki jazdy na co dzień szkolący przyszłych kierowców.

Kurs jak zawsze stanowi dwuczłonowy blok szkoleń złożony z zajęć teoretycznych i praktycznych. Beneficjenci nabędą wiedzę z zasad poruszania się po drogach i poznają przepisy ruchu drogowego obowiązujące w myśl prawa o ruchu drogowym. Poznają także budowę silnika samochodowego oraz dowiedzą się w jaki sposób zachować się w przypadku zaistnienia kolizji drogowej lub wypadku, gdzie poszkodowane lub ranne zostaną osoby. Zgłębią więc wiedze z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Ukończywszy udział w zajęciach teoretycznych, przejdą do znacznie ciekawszej części zajęć czyli zajęć praktycznych. Tu zdobytą wiedzę teoretyczną przetestują podczas poruszania się po ulicach i drogach a także na placu, gdzie doskonalić będą sposoby parkowania, zawracania itp. Zajęcia praktyczne pozwolą w sposób rzeczywisty ocenić nabyte umiejętności teoretyczne oraz wskażą ewentualne niedociągnięcia wymagające uzupełnienia. Udziału w ruchu drogowym pozwoli obeznać się z szeregiem zdarzeń jakie na co dzień odbywają się na drogach tj. poruszanie się po skrzyżowaniach, zasady pierwszeństwa poruszania się, honorowania i stosowania znaków rogowych pionowych i poziomych. Nauka praktyczna odbywać się będzie w Jeleniej Górze. Miasto jest duże i obfituje w znacznie większą ilość sytuacji drogowych, które beneficjenci sukcesywnie poznawać będą przemierzając trasę z Bolkowa do Jeleniej Góry. Ruch na jezdniach wielopasmowych, poruszanie się po drogach z udziałem sygnalizacji świetlnej oraz uczestniczenie w natężonym ruchu drogowym pozwoli beneficjentom sprawdzić swoje umiejętności i odnaleźć się w szybko zmieniających się na drogach warunkach a co najważniejsze reagować i podejmować decyzje konieczne podczas prowadzenia samochodu.
Po ukończeniu szkoleń praktycznych i teoretycznych beneficjenci przystąpią do egzaminu sprawdzającego ich wiedzę, który odbędzie się w także w Jeleniej Górze. Pozytywne zaliczenie egzaminu pozwoli na uzyskanie prawa jazdy kategorii B.

Print Friendly, PDF & Email