Kurs prawa jazdy kategorii B

Beneficjenci projektów realizowanych przez Gminno-Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Bolkowie od kilku już lat cenią sobie bardzo kurs prawa jazdy kategorii B oceniając umiejętność prowadzenia samochodu osobowego jako jedną z najbardziej przydatnych i wartościowych. Tegoroczni uczestnicy projektu Klub Integracji Społecznej również z dużym zainteresowaniem wyrażali się o możliwości wzięcia udziału w szkoleniu. W obecnych czasach posiadanie prawa jazdy a tym samym mobilności jest elementem niezbędnym do poszukiwania pracy i kontaktów z pracodawcami. Chęć przystąpienia do kursu wyraziło 5 osób, dla których zajęcia rozpoczęły się w miesiącu wrześniu 2013r. Na potrzeby uczestników zatrudnieni zostali instruktorzy ze szkoły nauki jazdy na co dzień szkolący przyszłych kierowców.

Kurs objął swoim zakresem szkolenia teoretyczne gdzie beneficjenci nabędą wiedzę z zasad poruszania się po drogach. Poznają tez przepisy ruchu drogowego obowiązujące w myśl prawa o ruchu drogowym. Zapoznają się również z budową silnika samochodowego oraz dowiedzą się w jaki sposób zachować się w przypadku zaistnienia kolizji drogowej lub wypadku, gdzie poszkodowane lub ranne zostaną osoby. Zgłębią więc wiedze z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Wziąwszy udział w zajęciach teoretycznych, przejdą do znacznie ciekawszej części zajęć czyli zajęć praktycznych. Gdzie zdobytą wiedzę teoretyczną przetestują podczas poruszania się po ulicach i drogach a także na placu, gdzie doskonalić będą sposoby parkowania, zawracania itp. Zajęcia praktyczne pozwolą w sposób rzeczywisty ocenić nabyte umiejętności teoretyczne oraz wskażą ewentualne niedociągnięcia wymagające uzupełnienia. Udziału w ruchu drogowym pozwoli obeznać się z szeregiem zdarzeń jakie na co dzień odbywają się na drogach tj. poruszanie się po skrzyżowaniach, zasady ustępowania pierwszeństwa, honorowania i stosowania znaków rogowych pionowych i poziomych.

Egzamin sprawdzający zdobytą wiedzę odbędzie się w Jeleniej Górze. Miasto jest duże i obfituje w znacznie większą ilość sytuacji drogowych, które beneficjenci sukcesywnie poznawać będą przemierzając trasę z Bolkowa do Jeleniej Góry. Ruch na jezdniach wielopasmowych, poruszanie się po drogach z udziałem sygnalizacji świetlnej oraz uczestniczenie w natężonym ruchu drogowym pozwoli beneficjentom sprawdzić swoje umiejętności i odnaleźć się w szybko zmieniających się na drogach warunkach a co najważniejsze reagować i podejmować decyzje konieczne podczas prowadzenia samochodu.

Po ukończeniu zajęć, beneficjenci przystąpią do egzaminu sprawdzającego, którego pozytywne ukończenie pozwoli na uzyskanie prawa jazdy kategorii B.

 

Print Friendly, PDF & Email