Kurs kucharza

?Nowe kwalifikacje zawodowe szansą na pracę? to projekt od kilku lat realizowany przez Gmino-Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Bolkowie, którego głównym celem jest odpowiadanie na bezpośrednie potrzeby uczestników. Beneficjenci tegorocznej edycji, przystępując do uczestnictwa w projekcie, idąc w ślady swoich kolegów z poprzednich edycji, samodzielnie wybrali szkolenia zawodowe w jakich chcą uczestniczyć. Trzy panie wyraziły zainteresowaniem udziałem w kursie kucharza małej gastronomii. Panie w sierpniu 2013r. przystąpiły do zajęć w niewielkiej restauracji w Bolkowie specjalizującej się w przygotowywaniu domowych dań kuchni polskiej oraz szybkich posiłków typu fast food.

Pod kierunkiem zawodowego kucharza panie dowiadywały się w jaki sposób przygotowuje się posiłki dla potrzeb klientów restauracji, jak planować i organizować pracę z uwzględnieniem przygotowywania półproduktów z dnia na dzień, aby zapewnić ciągłość pracy.

Ponieważ restauracja zajmuje się przygotowywaniem posiłków kuchni polskiej, beneficjentki nie miały kłopotów z poznaniem receptur i zasad gotowania, niemniej musiały nauczyć się jak pracować w zespole kilku osób oraz jak planować pracę z wyprzedzeniem. Panie poznały także zasady przygotowywania posiłków ?na wynos?, oraz szybkich przekąsek takich jak hamburgery, pity czy kebaby.

Dodatkowa atrakcja zarówno dla samych uczestników jak również dla osób oceniających była nauka wykonywania rzeźb i kompozycji z owoców. Beneficjenci wykonywali przepiękne kwiaty, dekoracyjne ozdoby oraz zestawy z arbuza, melona czy jabłek. Atrakcyjną stroną kursu była możliwość kosztowania przygotowywanych przez siebie potraw, a także pod koniec zajęć egzamin obejmujący przygotowanie pełnego posiłku i poczęstowanie nim zaproszonych gości. Po ukończeniu kursu beneficjentki otrzymały dyplomy potwierdzające nabyte przez nich umiejętności.

Zdobyte umiejętności stanowić będą dla uczestniczek możliwość bardziej swobodnego i elastycznego poszukiwania zatrudnienia, gdyż w obecnej sytuacji każda umiejętność i kwalifikacje są bezcenne i mogą okazać się przydatne w niespodziewanych zupełnie sferach życia.

Print Friendly, PDF & Email