Wyjazd integracyjny

?Nowe kwalifikacje zawodowe szansą na pracę? to projekt jaki powstał z myślą o będących w trudnej sytuacji mieszkańcach gminy Bolków, korzystających z pomocy społecznej Gminno-Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bolkowie. Trudna sytuacja to najczęściej bezrobocie, brak kwalifikacji,  brak środków na zaspokojenie potrzeb, zagrożenie wykluczeniem społecznym. Ponieważ wymienione sytuacje dotykają nie tylko pojedynczych osób ale całych rodzin, ważne jest aby całe środowiska współuczestniczyły w procesach przezwyciężania niekorzystnych sytuacji.

Kierując się zatem myślą o beneficjentach projektu wraz z ich otoczeniem, zaplanowano organizację wyjazdu rekreacyjno-integracyjnego dla uczestników i ich rodzin. Celem wyjazdu było oderwanie beneficjentów od ich problemów, zapewnienie wypoczynku i relaksu w być może innej niż dotychczas atmosferze oraz ukazanie form i możliwości spędzania wolnego czasu oraz integracja z pozostałymi uczestnikami i z pracownikami realizującymi projekt.

W dniu 02.10.2012r. uczestnicy, którzy wyrazili chęć wzięcia udziału w wyjeździe stawili się wraz z osobami towarzyszącymi w umówionym miejscu. Plan wycieczki obejmował 3 etapy. Pierwszym z nich było zwiedzanie fabryki porcelany w Bolesławcu. Kolejne miejsce to Świeradów-Zdrój, gdzie uczestnicy wyjazdu zwiedzali przepiękne zakątki miasta oraz zabytkowy pochodzący z XVIII wieku Dom Zdrojowy połączony z pijalnią wód. W dalszej kolejności uczestnicy udali się w wyższe partie miasta, gdzie znajduje się nowoczesna kolej gondolowa wożąca pasażerów małymi, oszklonymi wagonikami na szczyt gór izerskich. Podczas przejażdżki podziwiać można piękne górskie widoki a przy sprzyjającej pogodzie całą panoramę Karkonoszy.

Następny etap to zwiedzanie przepięknego, średniowiecznego zamku Czocha położonego nad malowniczym jeziorem Czocha. Zamek wybudowany . stanowi przepiękny obiekt turystyczny, zachowany w doskonałym stanie do dnia dzisiejszego. Sam zamek stanowił również atrakcyjny obiekt do wielu produkcji filmowych.

Ponieważ wycieczka zaplanowana została na cały dzień, beneficjenci mieli zapewnione także posiłki. Śniadanie w formie szwedzkiego stołu pozwoliło nabrać sił na cały aktywny dzień, natomiast po wrażeniach związanych ze zwiedzaniem wszystkich atrakcji, beneficjenci z chęcią posilili się smacznym obiadem, odpoczywając i wymieniając się wrażeniami przy filiżance napoju.

Beneficjenci wrócili wieczorem a ich zadowolenie i wrażenia echem powracały przez kilka jeszcze następnych dni, gdy podczas rozmów z pracownikami oraz ze sobą wspominali minione atrakcje.

Print Friendly, PDF & Email