Kurs prawa jazdy kategorii B i C

W miesiącu sierpniu 2012 dla beneficjentów projektu ?Nowe kwalifikacje zawodowe szansa na pracę? zorganizowany został kurs prawa jazdy kategorii B i C. Uczestnicy, podczas szkolenia w Ośrodku Szkolenia Kierowców w Jeleniej Górze poznawać będą zasady prowadzenia samochodu osobowego lub ciężarowego, zasad uczestniczenia w ruchu drogowym, poruszania się po drogach oraz dla osób które wybrały kurs prawa jazdy kategorii C pracy z tachografem. Zajęcia realizowane są w profesjonalnym ośrodku szkolenia kierowców obejmując swoim zakresem ustawowy zakres zajęć teoretycznych i praktycznych. Zajęcia teoretyczne mają na celu naukę i zapamiętanie zasad ruchu drogowego wynikających z Kodeksu Drogowego oraz przeanalizowane hipotetycznych sytuacji jakie maja miejsce w rzeczywistym ruchu. Zajęcia teoretyczne przygotowują do poznania przeróżnych sytuacji drogowych mających miejsce w sytuacjach, gdy na drodze znajduje się wielu uczestników, poruszając się po drogach o różnym stopniu uprzywilejowania. Omówienie ukazanych na graficznych obrazach sytuacji występujących na drogach pozwala na ich rozpoznanie i właściwe postępowanie podczas rzeczywistego poruszania się po drogach. 

Kolejnym obowiązkowym etapem szkoleń jest zapoznanie się z budową silnika spalinowego oraz poznanie zasad pracy samochodu. Następnym bardzo ważnym elementem kursu jest udzielanie pierwszej pomocy ofiarom wypadku. Z uwagi na ogromną ilość zdarzeń jakie maja miejsce na polskich drogach każdego dnia, posiadanie wiedzy z zakresu udzielenia pomocy poszkodowanym w wypadku, wydaje ise niezbędne podczas normalnego uczestnictwa w ruchu drogowym.

Dla osób, które zdecydowały się na udział w kursie prawa jazdy kategorii C przewidziano inny rodzaj szkoleń teoretycznych. Kursanci ci bowiem są już posiadaczami prawa jazdy kategorii B, zatem posiadają wiedzę niezbędną do poruszania się po jezdniach. Ci kursanci w trakcie opracowanych dla nich szkoleń teoretycznych, zgłębią wiedzę z zakresu posługiwania się tachografem, sporządzania raportów i wydruków jak również poznają sposoby czytania map drogowych. Na szkolenia teoretyczne przewidziano 20 godzin lekcyjnych. Po ukończeniu właściwych sobie zajęć teoretycznych, wszyscy beneficjenci przystąpią do zajęć praktycznych, podczas których poznają budowę samochodu osobowego lub ciężarowego, dowiedzą się także jak przeprowadzać niezbędne konserwacje pojazdu. Odpowiednim dla siebie samochodem, osobowym lub ciężarowym udadzą się na pierwsze jazdy w rzeczywistych realiach polskich dróg, poznając i oceniając w praktyce sytuacje analizowane podczas zajęć teoretycznych.

Kursy kończą się egzaminem państwowym. Po pozytywnym zdaniu egzaminu, uczestnicy otrzymają prawo jazdy kategorii B lub  C nadające im uprawnienia do prowadzenia samochodów osobowych albo ciężarowych.

Print Friendly, PDF & Email