Prawo jazdy kategorii B

Kurs prawa jazdy kategorii B, to kurs cieszący się wśród beneficjentów projektów realizowanych przez Gminno-Miejski Ośrodek pomocy Społecznej w Bolkowie nieustającym zainteresowaniem. Uczestnicy przystępujący do udziału w projekcie często pytają o możliwość wzięcia udziału w tym właśnie kursie albowiem w obecnych czasach posiadanie prawa jazdy a tym samym większa mobilność jest elementem niezbędnym do poszukiwania pracy i kontaktów z pracodawcami. Podobnie w tegorocznej edycji projektu nie mogło obyć się bez realizacji szkoleń z zakresu prawa jazdy kategorii B. Szkolenia dla beneficjentów rozpoczęły się w miesiącu wrześniu 2011 roku, obejmując całościowy program przewidziany dla uczestników takiego kursu. Na potrzeby uczestników zatrudnieni zostali instruktorzy ze szkoły nauki jazdy na co dzień szkolący przyszłych kierowców.

Kurs obejmuje szkolenia teoretyczne gdzie beneficjenci nabędą wiedzę z zasad poruszania się po drogach. Poznają tez przepisy ruchu drogowego obowiązujące w myśl prawa o ruchu drogowym. Poznają też budowę silnika samochodowego oraz dowiedzą się w jaki sposób zachować się w przypadku zaistnienia kolizji drogowej lub wypadku, gdzie poszkodowane lub ranne zostaną osoby. Zgłębią więc wiedzę z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Wziąwszy udział w zajęciach teoretycznych, przejdą do ciekawszej części zajęć czyli zajęć praktycznych. Wiedzę teoretyczną przetestują podczas nauki jazdy po ulicach i drogach a także na placu, gdzie doskonalić będą sposoby parkowania, zawracania itp. Zajęcia praktyczne pozwolą w sposób rzeczywisty przetestować wiedzę teoretyczną oraz omawiane sytuacje drogowe. Możliwość wzięcia udziału w realnym ruchu drogowym pozwoli nabyć praktyczną wiedzę na temat uczestniczenia w szeregu zdarzeń jakie na co dzień miejsce mają na drogach tj. poruszanie się po skrzyżowaniach, zasady ustępowania pierwszeństwa, honorowania i stosowania znaków rogowych pionowych i poziomych.

Egzamin sprawdzający zdobytą wiedzę odbędzie się w Jeleniej Górze. Miasto jest duże i obfituje w znacznie większą ilość sytuacji drogowych, które beneficjenci sukcesywnie poznawać będą przemierzając trasę z Bolkowa do Jeleniej Góry. Ruch na jezdniach wielopasmowych, poruszanie się po drogach z udziałem sygnalizacji świetlnej oraz uczestniczenie w natężonym ruchu drogowym pozwoli beneficjentom sprawdzić swoje umiejętności i odnaleźć się w szybko zmieniających się na drogach warunkach a co najważniejsze reagować i podejmować decyzje konieczne podczas prowadzenia samochodu.

Po ukończeniu zajęć, beneficjenci przystąpią do egzaminu sprawdzającego, którego pozytywne ukończenie pozwoli na uzyskanie prawa jazdy kategorii B.

Print Friendly, PDF & Email