Kurs florystyki

W dniu 7 stycznia 2012r beneficjenci Klubu Integracji Społecznej w Bolkowie przystąpili do kursu florystyki. Ponieważ uczestnicy projektu wyrażali wielokrotnie chęć wzięcia udziału w szkoleniach zawodowych, natomiast niektórzy z nich przystąpili do kursu naprawo jazdy, pozostali beneficjenci również postanowili zdobyć wiedzę i umiejętności w innej nowej dla nich dziedzinie. Z propozycji przez siebie złożonych, najwięcej osób zainteresowanie wyraziło szkoleniem z zakresu pięknego układania kompozycji kwiatowych czyli florystyki.

Dla siedmiu osób zorganizowany został kurs obejmujący nabycie umiejętności układania kompozycji kwiatowych, właściwego doboru kwiatów i dodatków, układanie wiązanek i bukietów okolicznościowych.

 Poznawali gatunki roślin i uczyli się je nazywać, poznawali zasady właściwego doboru roślin sympatyzujących ze sobą oraz dowiadywali się jak unikać zestawień wpływających na siebie wzajemnie w sposób destrukcyjny. Pod kierunkiem wykwalifikowanej florystyki poznawali sposoby zagospodarowywania wszystkich elementów kwiatowych, doboru właściwych dodatków wydobywających na światło dzienne prawdziwą urodę kwiatów. Beneficjenci dowiedzieli się również, że bukiet nie musi być schematycznie przewidywalny i wspaniałą kompozycję stworzyć można z pozornie nieprzydatnych do tego celu komponentów takich jak cukierki, liście, owoce, siano, wstążki czy papier lub ich wzajemne kombinacje tworzące rzeczywiście zaskakujący efekt. Na kolejnych zajęciach, gdy nauczyli się komponować niewielkie bukiety, przystąpili do prac nad tworzeniem wiązanek i wieńców okolicznościowych. Do tego celu również używali oprócz znanych i sprawdzonych metod również nowatorskich rozwiązań, dla których barierę stanowiła wyłącznie wyobraźnia twórców. Powstały więc kompozycje z użyciem owoców wraz z koralikami oraz figurkami zwierząt lub postaci z bajek.

Okazało się, iż ze zwykłej butelki po napoju stworzyć można wspaniały wazon stanowiący ozdobę dla niejednego miejsca.

Pod koniec zajęć beneficjenci otrzymali certyfikaty potwierdzające zdobyte przez nich umiejętności a także mogli zabrać do domu stworzone przez siebie dzieła.

Print Friendly, PDF & Email